Schema Hopp & Motstånd 2021

Eventuella ändringar kan ske under reträtten.

Fredag 30/7 till tisdag 3/8, 2021.

Bra att ha med: lakan, inneskor, badkläder, instrument, spel, termos.

Texter att läsa i förväg för de som vill (länk). 

Till anmälan

Resväg

Resa från Nils Ericson Terminalen, Göteborg
9:23-11:12 buss 841 (mot Lysekil) till Finnsbovägen, Lysekil
Från Finnsbovägen hämtas du upp med bil.
(Reseansvarig Tomas)

Fredag 30 juli


12:00 Välkommen
(Sofia och Samuel)

12:00-13:00 Lunch

13:00 Presentation
(Tomas och Samuel)
  
13:30-14:00 Dela in i basgrupper och välja funktioner
(Per)

Funktioner i basgrupp:
Tidsunderlättare och Förståelseunderlättare (Schemagrupp)
Stämningsunderlättare (Stämningsunderlättargrupp)
Maktingripare (Maktingripar- och smittoingripargrupp)
Samtalsunderlättare (Koordineringsgrupp)
Förstärkare (Köksgrupp, köksgruppen är med och förstärker de andra funktionerna i basgruppen)
Tränare på kurserna (Tränargrupp, en tränare från varje grupp är med i gruppen)


Inom parantesen är den regerande grupp som respektive funktionär är med i.

Basgrupp 1: Fiskelådan
Basgrupp 2: Räkan
Basgrupp 3: Hummern


Träningen startar 

14:10-15:20

Civil olydnad - för klimat och solidaritet: Fiskelådan

Träning i Eko-civilkurage: Räkan



Båda kurserna tränar funktionärer i feministiska mötestekniker.



Bad eller promenad

15:30 (Stämningsunderlättargruppen)
Promenad till badet från altanen.

16:45 Kaffe och te samt matigt fika. Ta gärna med till träningarna.

Träningen fortsätter 

17:00-18:15

Civil olydnad: Fiskelådan

Träning i Eko-civilkurage: Räkan



18:30-19:10 Workshoppar

Omvärderande parsamtal - Mårten: Fiskelådan


Räkan:  


Hummern: 


Altanen: 

 

19:25-19:45 Basgrupp


Dagordning

Presentationsrunda

Ömsesidigt stöd (fritt samtal)

Reflektion över dagen (ifall det är tid över)


Basgrupp 1: Fiskelådan 

Basgrupp 2: Räkan

Basgrupp 3: Hummern





20:00 Middag


Lekar

21:00 Matsalen eller utomhus (basgrupp 1 ansvarar för festligheterna)


Lördag 31 juli

8:30 Frukost

Träning


9:10-10:30

Civil olydnad: Fiskelådan

Träning i Eko-civilkurage: Räkan




10:30 Fika
 

11:00-12:15 Träningarna fortsätter

Civil olydnad: Fiskelådan
Träning i Eko-civilkurage: Räkan


12:30-12:50
Regerande grupper

Schemagrupp: Fiskelådan
Stämningsunderlättargrupp: Hummern
Maktingripar- och smittoingripargrupp: Räkan
Koordineringsgrupp: Matsalen/Altanen
Köksgrupp: Köket
Tränargrupp: Altanen

Dagordning
Reflektion och uppfinningar
Vad behövs göras? Till när? Vem är ansvarig?

[Vi undviker helgrupp, är det information till alla så informerar representanten i sin basgrupp alternativt skriver på informationsväggen.]


13:00 Lunch


Bad eller promenad

13:45 (Stämningsunderlättargruppen)

16:00 Kaffe och te samt matigt fika

Träning


16:30-17:45

Civil olydnad: Fiskelådan

Träning i Eko-civilkurage: Räkan



18:00-18:30 Workshops


Aktionsträning genom metoder som empati-cirkel och klimatprat

Vi förbereder inför aktion i Lysekil

Med Karro Colliander och Cecilia Ribbing: Fiskelådan

Räkan:

Hummern:


Altanen: 



18:45-19:15 Basgrupp


Dagordning

Personlig berättelse (behov, händelser - runda) 

Ömsesidigt stöd (fritt samtal utifrån personlig berättelse) 

Reflektion över dagen (ifall det är tid över) 


 

Basgrupp 1: Fiskelådan 

Basgrupp 2: Räkan 

Basgrupp 3: Hummern

 
 

Grillat och berättarkväll

19:30 Middag grillat (Badplatsen)

20:30 Berättarkväll (Badplatsen)

(
basgrupp 2 ansvarar för festligheterna och hjälper köket med grillningen)




Kvällsdopp för de som vill så ta med badkläder.


Söndag 1 augusti

8:30 Frukost

Träning


9:10-10:30

Civil olydnad: Fiskelådan

Träning i Eko-civilkurage: Räkan




10:30 Fika
 

11:00-12:15 Avslut på träningen

Civil olydnad: Fiskelådan
Träning i Eko-civilkurage: Räkan


12:30-12:50 Regerande grupper

Schemagrupp: Fiskelådan
Stämningsunderlättargrupp: Hummern
Maktingripar- och smittoingripargrupp: Räkan
Koordineringsgrupp: Matsalen/Altanen
Köksgrupp: Köket
Tränargrupp: Altanen


13:00 Lunch


Bad eller promenad

13:45 (Stämningsunderlättargruppen)

16:00 Kaffe och te samt matigt fika

Nya kurser startar

16:30-17:45

Lär dig leda övningar i civilkurage och ickevåld: Fiskelådan
Gestaltterapi, aktivism och fokus: Hummern


18:00-18:30 Basgrupp

Dagordning
Personlig berättelse (behov, händelser - runda)
Ömsesidigt stöd (fritt samtal utifrån personlig berättelse)
Reflektion över Hopp & Motstånd 2021 och framtida Hopp & Motstånd

Basgrupp 1: Fiskelådan 
Basgrupp 2: Räkan
Basgrupp 3: Hummern


18:45-19:20 Workshops
Aktionsträning genom metoder som empati-cirkel och klimatprat
Vi förbereder inför aktion i Lysekil
Med Karro Colliander och Cecilia Ribbing: Fiskelådan

Räkan:

Hummern:

Altanen: 


19:30 Middag


Fest

20:30 Altanen/Matsalen

Där vi lär oss världsmusik, rytminstrument, dans och sång med David Bäck


Måndag 2 augusti

8:30 Frukost

Träning

9:10-10:30
Lär dig leda övningar: Fiskelådan
Gestaltterapi: Hummern

10:30 Fika

11:00-12:15 Träning


12:30-12:50 Regerande grupper

Schemagrupp: Fiskelådan 
Stämningsunderlättargrupp: Hummern 
Maktingripar- och smittoingripargrupp: Räkan 
Koordineringsgrupp: Matsalen/Altanen 
Köksgrupp: Köket
Tränargrupp: Altanen


13:00 Lunch

Bad eller promenad

13:45 (Stämningsunderlättargruppen)

16:00 Kaffe och te samt matigt fika

Träning

16:30-17:45
Lär dig leda övningar: Fiskelådan
Gestaltterapi: Hummern


18:00-18:45 Workshops
Diskussion om den politiska betydelsen av ickevåld och ingripande.  - Tomas: Fiskelådan

Räkan:

Hummern:

Altanen:

18:55-19:20 Basgrupp

Dagordning
Personlig berättelse (behov, händelser - runda)
Ömsesidigt stöd (fritt samtal utifrån personlig berättelse)
Reflektion över dagen (ifall det är tid över) 

Basgrupp 1: Fiskelådan  
Basgrupp 2: Räkan
Basgrupp 3: Hummern

 
19:30 Middag


Sketcher och lekar

20:30 Utomhus eller matsalen

(
basgrupp 3 ansvarar för festligheterna)


Tisdag 3 augusti

8:30 Frukost

Träning

9:10-10:30
Lär dig leda övningar: Fiskelådan

Gestaltterapi: Hummern


10:30 Fika

11:00-12:00 Kursavslut

Lär dig leda övningar: Fiskelådan
Gestaltterapi: Hummern

12:15-13:00 Städa, packa (koordineringsgrupp koordinerar städningen)
13:15 Lunch

14:00 Basgrupp

Grupp 1: Fiskelådan
Grupp 2: Räkan
Grupp 3: Hummern


14:35-14:50 Avslut och hejdå
(Sofia och Tomas)  
15:00 Hemresa
  

Resa från Lysestrands scoutgård till Nils Ericson Terminalen, Göteborg

Bil från gården till Finnsbovägen.
15:51-17:43 buss 841 (mot Göteborg Nils Ericson Terminalen)
Reseansvarig (Tomas)


Onsdag 1 september

Koordineringsträff Hopp & Motstånd

17:00-18:30
Tema: reflektion och uppfinningar
Plats: Viktoriahuset, Göteborg
Alla är välkomna!

Basgruppers dagordning
1. Personlig berättelse (behov, händelser - runda) 
2. Ömsesidigt stöd (fritt samtal utifrån personlig berättelse) 
3. Reflektion över dagen/specifika frågor (ifall det är tid över)


Regerande gruppers dagordning
1. Reflektion och uppfinningar 
2. Vad behövs göras? Till när? Vem är ansvarig? 

Kontakt och anmälan

 >>> Till anmälan <<<