Schema Hopp & Motstånd 2021

Vi håller på att jobba med schema för 2021.

Fredag 30/7 till tisdag 3/8, 2021.

Bra att ha med: lakan, inneskor, badkläder, instrument, spel, termos.

Texter att läsa i förväg för de som vill (länk). 

Till anmälan

Fredag 30 juli

Resa från Nils Ericson Terminalen, Göteborg

9:23-11:12 buss 841 (mot Lysekil) till Finnsbovägen, Lysekil
Från Finnsbovägen hämtas du upp med bil.
(Reseansvarig Sofia)


12:00 Välkommen och drop in-lunch
(Samuel) 

13:00 Presentation
(Tomas och Samuel)
  
13:30-14:00 Dela in i basgrupper och välja funktioner
(Per)

Funktioner i basgrupp:
Tidsunderlättare och Förståelseunderlättare (Schemagrupp)
Stämningsunderlättare (Stämningsunderlättargrupp)
Smittoingripare och Maktingripare (Maktingripar- och smittoingripargrupp)
Samtalsunderlättare (Koordineringsgrupp)
Förstärkande roller (Köksgrupp)

Inom parantesen är den regerande grupp som respektive funktion är med i.

Basgrupp 1: Fiskelådan
Räkan: basgrupp 2: Räkan
Basgrupp 3: Hummern
Basgrupp 4: Matsalen/Altanen


Träningen startar 

14:10-14:40 Funktionärer i feministiska mötestekniker


14:45-15:30 Kurserna startar


Bad eller promenad

15:30 (Stämningsunderlättargruppen)

16:30 Kaffe och te samt matigt fika

Träningen fortsätter 

17:00-18:15


Civil olydnad: Fiskelådan 

Gestaltterapi och jämlikare samarbeten: Hummern




18:30-19:10 Workshoppar

Fiskelådan:  Röst/Teater (Helena)     

Räkan:           

Hummern:      

 

19:25-19:45 Basgrupp


Dagordning

Presentationsrunda

Ömsesidigt stöd (fritt samtal)

Reflektion över dagen (ifall det är tid över)


Basgrupp 1: Fiskelådan 

Basgrupp 2: Räkan

Basgrupp 3: Hummern

Basgrupp 4: Matsalen/Altanen




20:00 Middag


Lekar

21:00 Matsalen eller utomhus (basgrupp 1 ansvarar för festligheterna)


Lördag 31 juli

8:30 Frukost

Träning


9:10-10:30 Feministiska mötestekniker


 10:30 Fika
 

11:00-12:15 Träningarna fortsätter

12:30-12:50 Regerande grupper

Dagordning
Reflektion och uppfinningar
Vad behövs göras? Till när? Vem är ansvarig?

Schemagrupp: Fiskelådan
Stämningsunderlättargrupp: Hummern
Maktingripar- och smittoingripargrupp: Räkan
Koordineringsgrupp: Matsalen/Altanen
Köksgrupp: Köket
Tränargrupp: Altanen



13:00 Lunch


Bad eller promenad

13:45 (Stämningsunderlättargruppen)

16:00 Kaffe och te samt matigt fika

Träning


16:30-17:45



18:00-18:30 Workshops



18:45-19:15 Basgrupp


Dagordning

Personlig berättelse (behov, händelser - runda) 

Ömsesidigt stöd (fritt samtal utifrån personlig berättelse) 

Reflektion över dagen (ifall det är tid över) 


 

Basgrupp 1: Fiskelådan 

Basgrupp 2: Räkan 

Basgrupp 3: Hummern

Basgrupp 4: Matsalen/Altanen

 
 

Grillat och berättarkväll

19:30 Middag grillat (Badplatsen)

20:30 Berättarkväll (Badplatsen)

(
basgrupp 2 ansvarar för festligheterna)




Kvällsdopp för de som vill så ta med badkläder.


Söndag 1 augusti

8:30 Frukost

Träning


9:10-10:30




 10:30 Fika
 

11:00-12:15 Träning

Kursavslut 1

12:30-12:50 Regerande grupper

Schemagrupp: Fiskelådan
Stämningsunderlättargrupp: Hummern
Maktingripar- och smittoingripargrupp: Räkan
Koordineringsgrupp: Matsalen/Altanen
Köksgrupp: Köket
Tränargrupp: Altanen


13:00 Lunch


Bad eller promenad

13:45 (Stämningsunderlättargruppen)

16:00 Kaffe och te samt matigt fika

Träning

16:30-17:45

Kursstart 2


18:00-18:30 Basgrupp

Dagordning
Personlig berättelse (behov, händelser - runda)
Ömsesidigt stöd (fritt samtal utifrån personlig berättelse)
Reflektion över Hopp & Motstånd 2020 och framtida Hopp & Motstånd

Basgrupp 1: Fiskelådan 
Basgrupp 2: Räkan
Basgrupp 3: Hummern
Basgrupp 4: Matsalen/Altanen


18:45-19:20 Workshops
Fiskelådan:
Räkan:
Hummern:

19:30 Middag


Sketcher

20:30 Fiskelådan

(
basgrupp 3 ansvarar för festligheterna)


Måndag 2 augusti

8:30 Frukost

Träning

9:10-10:30

10:30 Fika

11:00-12:15 Träning


12:30-13:00 Regerande grupper

Schemagrupp: Fiskelådan 
Stämningsunderlättargrupp: Hummern 
Maktingripar- och smittoingripargrupp: Räkan 
Koordineringsgrupp: Matsalen/Altanen 
Köksgrupp: Köket
Tränargrupp: Altanen


13:15 Lunch

Bad eller promenad

13:45 (Stämningsunderlättargruppen)

16:00 Kaffe och te samt matigt fika

Träning

16:30-17:45

18:00-18:45 Workshops  

18:55-19:20 Basgrupp

Basgrupp 1: Fiskelådan  
Basgrupp 2: Räkan
Basgrupp 3: Hummern
Basgrupp 4: Matsalen/Altanen

 
19:30 Middag


Rörelse, motion och lek

20:30 Matsalen eller utomhus

(
basgrupp 4 ansvarar för festligheterna)


Tisdag 3 augusti

8:30 Frukost

Träning

9:10-10:30

10:30 Fika

11:00-12:00 Träning

Kursavslut: 2

12:15-13:00 Städa, packa
13:15 Lunch

14:00 Basgrupp

Grupp 1: Fiskelådan
Grupp 2: Räkan
Grupp 3: Hummern
Grupp 4: Matsalen/Altanen


14:35-14:50 Avslut och hejdå
(Sofia och Tomas)  
15:00 Hemresa
  

Resa från Lysestrands scoutgård till Nils Ericson Terminalen, Göteborg

Bil från gården till Finnsbovägen.
15:51-17:43 buss 841 (mot Göteborg Nils Ericson Terminalen)
Reseansvarig (Sofia)

Dagordning för basgrupper
Personlig berättelse (behov, händelser - runda) 

Ömsesidigt stöd (fritt samtal utifrån personlig berättelse) 

Reflektion över dagen/specifika frågor (ifall det är tid över)



Dagordning för regerande grupper
Reflektion och uppfinningar 

Vad behövs göras? Till när? Vem är ansvarig? 

Kontakt och anmälan

 >>> Till anmälan <<<